Останнім часом все частіше можна почути таке поняття, як “вертикальні пологи”. Кажуть про ці пологах, як про новітній метод в акушерстві, хоча, насправді, вертикальні пологи практикувалися й раніше і не були чимось незвичайним. Про вертикальні пологи можна сказати, що нове — це добре забуте старе.
Вертикальні пологи – це процес появи дитини на світ, при якому жінка приймає положення стоячи або сидячи. На початкових етапах пологів вона може ходити, а потім – сісти навпочіпки або на спеціальний стільчик. Такий спосіб розродження вважався природним для багатьох культур, практикувався він і в Європі. Однак в XVIII столітті тенденції змінилися, і загальноприйнятим стало горизонтальне положення породіллі.
Про що говорить легенда
Згідно з переказами, зародження традиції горизонтальних пологів ініціював король-Сонце Людовик XVI: нібито цій найяснішій особі заманулося поспостерігати за появою на світ свого спадкоємця. Однак куди ймовірніше, що зміни були продиктовані новими віяннями у медицині. У XVIII столітті у Франції активно розвивалося акушерство: стали з’являтися пологові будинку для тих, хто не міг дозволити собі особистого лікаря, відкривалися школи акушерок. Вертикальні пологи відійшли в минуле, оскільки при положенні породіллі лежачи лікарі мали можливість краще контролювати процес.
Народження дитини не тільки одна із самих щасливих подій у житті жінки, але і непростий, хоча і природний процес для її організму. Лікарі-акушери роблять все можливе, щоб допомогти жінці народити легше і без ускладнень, а метод вертикального розродження цьому сприяє. Чим ближче дата пологів, тим більше майбутня мама замислюється про те, якими вони можуть і повинні бути.
Вертикальними називаються такі пологи, при яких всі періоди (перейми, потуги і народження плаценти) жінка проводить у вертикальному положенні.
Вертикальне положення жіночого тіла під час пологів допомагає не тільки значно полегшити процес з фізіологічної точки зору, але і зменшити так званий «пологовий стрес».
Біомеханізм вертикальних пологів грунтується на дії закону тяжіння Землі: під силою власної ваги малюк легше для себе і безболісніше для мами проходить через пологові шляхи.
Жінка при вертикальних пологах поводиться активно, вона практично не обмежена в рухах, може керуватися власними інстинктами і приймати ту позицію, в якій їй максимально зручно, а значить, і спокійно.
Акушери-гінекологи й акушерки спостерігають за процесом пологів, допомагають все зробити правильно і забезпечують безпеку і збереження здоров’я мами і дитини. У методу вертикального розродження є конкретні, доведені часом і практикою переваги:
1. Зменшення тиску матки на судини
При традиційному горизонтальному положенні породіллі матка з малюком тисне на головні кровоносні судини – аорту (судина, що відходить від серця і несе до органів кров, багату киснем) і нижню порожнисту вену (по цій судині кров повертається до серця). В результаті може порушитися циркуляція крові в організмі, і, відповідно, до матки з малюком буде надходити менше необхідного кисню. Якщо ж жінка стоїть або сидить накарачки, тиск матки зменшується, матково-плацентарний кровообіг покращується і попереджає розвиток гіпоксії (кисневого голодування) у дитини.
2. Скорочення першого періоду пологів.
Багатьох майбутніх мам особливо лякають тривалі і болісні перейми першого періоду пологів. Якщо жінка перебуває у вертикальному положенні, розкриття шийки матки відбувається швидше, тому що тиск плідного міхура і голівки дитини на нижній матковий сегмент відбувається рівномірніше і інтенсивніше.
3. Зниження ризику травматизму м'яких тканин пологових шляхів.
При вертикальних пологах жінка мінімально тужиться, малюк сам просувається по пологових шляхах під дією сили власної ваги. Це відбувається плавно і повільно, адже мама не стимулює дитину, тому пологовий канал встигає природно і менш болісно розтягуватися за ступенем необхідності, що зводить ризик виникнення розривів до мінімуму.
Плюси вертикальних пологів відмічають також і педіатри: малюки, які з’явились таким чином мають більш високі показники за шкалою Апгар, в них рідше зустрічається неврологічна патологія, вони швидше розвиваються та прибавляють у вазі протягом перших місяців життя.
Як проходять вертикальні пологи – закономірне питання, що тривожить майбутніх мам, які розмірковують про вибір методу розродження.
- Період перший: перейми. Майбутня мама може робити те, що їй хочеться: ходити, стояти, відпочивати у положенні лежачи або сидячи, перебувати в спеціальному кріслі чи на стільці, розслаблятися на фітболі (спеціальних гумових кулях), приймати душ, ванну і навіть плавати, якщо умови пологового будинку це дозволяють. Головне при виборі пози – максимальний комфорт.
Період другий: потуги. Акушер-гінеколог допомагає породіллі приймати оптимальне положення для просування дитини по пологових шляхах. Вона може стояти, сидіти, напівсидіти, розташуватися в спеціально сконструйованому кріслі або ліжку-трансформері, спинка якого наводиться у вертикальне положення.
Коли маля народжується, мама відразу бере його на руки, пуповина перетинається після того, як перестає пульсувати. Новонародженого оглядає неонатолог, а потім мама може прикласти немовля до грудей.
- Період третій: відділення плаценти. Якщо у мами ще залишилися сили, їй необхідно сісти навпочіпки: у такому випадку матка буде ефективніше скорочуватися, відділення і народження плаценти відбудуться швидше. Але якщо жінка бажає нарешті прилягти – це теж можливо.
Горизонтальне положення при веденні вертикальних пологів майбутня мама приймає лише при необхідності проведення піхвового дослідження, контролю за серцебиттям малюка або інших медичних маніпуляцій: знеболювання (застосовується за бажанням жінки, як і в традиційних пологах) або стимуляції пологової діяльності.
Звісно ж, одного лише бажання жінки недостатньо для прийняття рішення на користь того чи іншого виду розродження. Останнє слово повинно залишатись за лікарем, що керується в першу чергу медичними показами і протипоказами, а вони теж існують.
Наприклад, вертикальні пологи протипоказані при варикозному розширенні вен, при недоношеній та ускладненій вагітності, при внутрішньоутробній затримці плоду та ін.